• foto parkety
 

Chotěboř - náměstí


Pohlednice zachycují vzhled Chotěbořského náměstí od přibližně konce 19. století do 2. poloviny 20. století. Na čtvrté pohlednici je zachycen dav školní mládeže před Knihkupectvím Karla Míška. Pozná-li někdo svého předka na fotografii ( viz. detail ) uvítáme, zašle-li nám o tom zprávu e-mailem.
Na šesté fotografii je náměstí z 1. poloviny 20. století. Bývalá restaurace Sokol ( dnes již neexistující ) zde pod názvem Hotel u Amerikána.

Sedmá až desátá pohlednice zachycují benzínové pumpy na náměstí po 2. světové válce, včetně fotografií současného stavu. Nádrže od benzínové pumpy vyvolaly rozruch v létě 2006 v souvislosti se snahou je vypátrat ( podrobnosti například zde )

K pohlednicím benzínových pump podlah podal na diskusních stránkách tuto informaci čtenář, který se podepsal jménem lišák:
Když tu firma kopala, obcházel tu jakýsi pan Král, který dříve bydlel asi v domě co je drogerie a ukazoval čelní fotografii, poměrně detailní záběr, kde byly vidět dva stojany(asi novější typ než na vašich snímcích). Přímo mezi nimi byly vidět dveře do domu pana Kaliny a těsně vedle toho levého byl poklop. Myslím, že každá pumpa měla vlastní nádrže a že nebyly moc velké(kolik v době stavby těch stanic bylo v okrese aut? Další starší člověk(neznám ho) vyprávěl, že nádrže které byly před starou radnicí si po válce vzala tehdejší STS(traktorka). O dalších benzivých stanicích hovoří starší lidé ještě před současným Pixel studiem a někde v místech poblíž bývalého řeznictví pana Urbanidesa(dnes prádlo p. Lacmanové). Před rekonstrukcí chodníku byl před Kalinovými chodník pokleslý asi o 10-15cm., což by mohlo svědčit spíše o kleslé navážce, neč propadlé nádrži. Také při rekonstrukci vodovodních přípojek bylo zajímavé, že všechny domy ji měly kolmou, jen Kalinovi ji měli z boku a zahnutou k domu(možná tehdy když se vodovod stavěl právě obcházela tu nádrž. Přípojky pro domy 318 319 320(Kalina, Knihkupectví,Panský dům) byly poměrně blízko u sebe(po pěti metrech poslední přímo proti vchodu do PD) a výkopy široké kolem metru by nádrže asi odhalily. Pokud by pumpy měly společnou nádrž, musela by se nacházet asi v prostoru mezi vchodem do PD a vchodem do zeleniny nebo až před radnicí.


Zpět